Osobliwe spotkanie,metafizyczne doznania?
Dzieci z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Moszczance w ramach unijnego projektu ?Równym Krokiem? ? odwiedziły jesienią Warszawę.
Równym krokiem …
Wiosną zwiedzili stolicę Czech – Pragę oraz Jurę Krakowsko - Częstochowską. Latem ujrzeli Bałtyk, Gdańsk, Gdynię, Wieliczkę, Podczas wakacji dotarli do Tarnowskich Gór, Wrocławia, Opola, Krasiejowa…
Do Warszawy…
W małych walizkach są tylko potrzebne rzeczy. Uczestnicy wyprawy do stolicy to przecież wytrawni podróżnicy! Uczniowie nasi świetnie opanowali trudną sztukę podróżowania. Są świadomi, gdzie jadą i w jakim celu. Cały wrzesień, podczas warsztatów humanistycznych, zdobywali informacje na temat miejsc, które zobaczą w Warszawie. Wiedzą już, kim jest człowiek, u którego będą nocowali; znają jego dorobek twórczy oraz
w pełni zdają sobie sprawę, że czeka je nadzwyczajne spotkanie.
Tak przygotowani – mogliśmy 7 października w Laskach pod Warszawą, odważnie
zapukać do drzwi posiadłości … Krzysztofa Zanussiego, reżysera światowej sławy. Zanim ujrzeliśmy gospodarza, powitało nas jego dwanaście psów. Dzieci były tym tak zachwycone, że, nawet te z tremą, poczuły wewnętrzną swobodę.
Po chwili pojawił się mężczyzna o ciepłym spojrzeniu i szczerym uśmiechu. Zaprosił nas do swojego salonu. Ujrzeliśmy góry książek, portrety przodków, pamiątki z całego świata, liczne nagrody. Usiedliśmy wokół wielkiego stołu. I się zaczęło…
Klimat miejsca (wielka oranżeria, piękny kominek, rzeźby, obrazy, wizerunki koni, kwitnące rośliny, no i te psy…) zaczarował nasze dzieci i rozbudził w nich pasje dziennikarskie. Pytały o wszystko. Bez kompleksów.
Podczas tego spotkania dane nam było usłyszeć niezwykłe historie z życia tego interesującego człowieka. Dzieci, zachęcone do rozmowy, stawiały pytania na miarę wielkich dziennikarzy. Znając już przesłania filmów Krzysztofa Zanussiego, dotykały tematów miłości, życia i śmierci. Reżyser nie ukrywał swego zaskoczenia. Pytania dzieci traktował
z powagą. One, wyczuwając autentyczne zainteresowanie, stawiały pytania o jego trudne, bo wojenne dzieciństwo; podróże, źródła inspiracji twórczych, warsztat scenarzysty i reżysera. Wyczuwało się, że odpowiedzi z każdą chwilą przybierają postaci drogowskazów życiowych.
Krzysztof Zanussi mówił o tym, jak ważne jest zdobywanie informacji na temat swoich przodków i jak ważna jest świadomość rodzinnych korzeni. Powoływał się na sportretowanych przodków swojej żony – Elżbiety. Ta zacna pani dołączyła wkrótce do nas. W ręku trzymała znalezionego w ogrodzie ptaka. Po chwili wszyscy uczestniczyliśmy
w magicznej ceremonii wypuszczenia na wolność białego gołębia.
Inny świat…
Naprzeciw posesji naszych gospodarzy znajdował się Zakład Opieki nad Ociemniałymi – osobliwe miejsce usytuowane w Parku Kampinoskim. Pracujące tam siostry zakonne oprowadzały nas po terenie ośrodka. Mieliśmy okazję spotkać bardzo radosnych, choć ociemniałych, młodych ludzi. Poznaliśmy trochę ich styl życia, m.in. rekreację, sposoby orientacji w terenie, korzystanie z dobrodziejstw techniki umożliwiającej im naukę i rozwój. Było to ciekawe odkrycie, a nawet doświadczenie, świata ludzi niewidzących.
W świecie samodzielnego eksperymentowania …
Dzieci z Moszczanki, już po raz drugi w swojej karierze szkolnej, miały możliwość odwiedzenia w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. Już w autokarze planowały, jak spędzą sześć godzin w tym magicznym miejscu. Korzenie cywilizacji – to pierwsza galeria, którą odwiedziły. Przyglądały się kamieniom milowym naszej cywilizacji, największym zdobyczom: pismu, filozofii, sztuce, technice. Uczniowie uświadomili sobie, że nauki ścisłe, humanistyczne i przyrodnicze wzajemnie się uzupełniają. Napędzani ciekawością zajrzeli do kolejnej galerii. Tutaj mogli eksperymentować, bez oporów i wstydu przed pomyłką. Popularnością cieszył się eksponat, który pachniał lasem, miętą, fiołkiem, sosną … W strefie Człowiek i środowisko dzieci odbyły podróż w głąb swojego organizmu. Ich ciała i zmysły stały się eksponatami i przedmiotami obserwacji. W kolejnej galerii przeniosły się
w przestrzeń iluzji optycznych, poznały formy promieniowania elektromagnetycznego. Niektóre dały się wciągnąć w interesującą przygodę kryminalną (gdyż Strefa światła to galeria fabularyzowana), podczas której próbowały rozwikłać tajemnicze zagadki. Teatr robotyczny zachwycił uczestników wycieczki. Humanoidalni artyści odgrywali sztukę na podstawie prozy Stanisława Lema. W Teatrze Wysokich Napięć dzieci bezpiecznie przetrwały niecodzienny spektakl.
Teatr Lalka przedstawia …
Spektakl „Odyseja” w Teatrze Lalka, wystawiony w ramach „XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dzieci i Młodzieży "Korczak 2012", wywarł na dzieciach ogromne wrażenie. Długo dzieliły się swoimi doznaniami i snuły głębokie refleksje na temat dokonywania trudnych wyborów w życiu. Po spektaklu miały możliwość spotkania z aktorami, których pytały o wszystko, m.in. o warsztat ich pracy. Zdobyte informacje na pewno staną się inspiracją do kolejnych działań teatralnych w naszej szkole.
W królewskim stylu …
Na dziedzińcu Zamku Królewskiego, podczas ostatniego dnia pobytu w Warszawie, utworzyliśmy 27 – osobowy orszak królewski. Razem z królem, królową, księżniczką, królewiczem, błaznami, królewską służbą, dwórkami, rycerzami, kronikarzami udaliśmy się na … królewski obiad na ulicę Miodową. Następnie wyruszyliśmy do Łazienek Królewskich. Tu odwiedziliśmy letnią rezydencję króla Stanisława Augusta: Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Starą Pomarańczarnię z Teatrem Stanisławowskim. Podczas spaceru alejkami Ogrodu Królewskiego podziwialiśmy słoneczną warszawską jesień. W ten sposób poczuliśmy klimat dawnych czasów.
Życie jest piękne!!!
Trudno słowami oddać ogrom pozytywnych emocji doznanych podczas tej wycieczki. Jedno jest pewne … osobliwe spotkania, niezwykli ludzie, metafizyczne doznania, wszystko razem sprawia, że życie ma swój smak.
Małgorzata Żuk, Alicja Niedbalska