Szanowni Rodzice,
Zbliża się koniec czerwca, a wraz z nim pora na podsumowanie całorocznej pracy. W naszej szkole uczyło się 105 dzieci w tym 53 spoza obwodu szkoły.
Moszczanka, 28 czerwca 2013 r.
Był to kolejny rok, który kończymy z satysfakcją. Poniżej kilka wybranych informacji z pośród szeregu ogólnoszkolnych działań dydaktyczno – wychowawczych.
Realizacja programu „Nowoczesna Edukacja Szkolna” koncentrowała się wokół miesięcznych tematów przewodnich: Czy znasz Celestyna Freineta? „Janusz Korczak – patron dziecięcych marzeń” „Optymistyczna wiara w życie”, „Dziecko ma taką samą naturę jak człowiek dorosły”, „Koniec ze scholastyką”, „Każda jednostka pragnie sukcesu. Niepowodzenie jest hamulcem, niszczycielem zapału i werwy”, „Nie można wychowywać bez okazywania szacunku. Poszanowanie godności osobistej uczniów, którzy nawzajem szanują swoich nauczycieli, jest jednym z pierwszych warunków odnowy szkoły”, „Każde dziecko jest zdolne”.
Niezapomnianym wydarzeniem było przekazanie sztandaru szkole oraz uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej BUDOWNICZYM szkoły. W uroczystościach wzięli udział licznie zaproszeni goście, przyjaciele szkoły z kraju i z Europy. Z tej okazji powstał mały album „Skrawek nieba”, w którym umieszczone zostały teksty i prace plastyczne naszych uczniów.
W październiku 2012 r. otrzymałam tytuł „Nauczyciel Roku” oraz liczne nagrody od sponsorów: nowoczesna pracownia językowa, tablica interaktywna wraz z oprogramowaniem, wycieczka dla dzieci do Wieliczki, zestaw gier scrabble, kalkulator graficzny Casio, multimedialne oprogramowanie do pracy z uczniem zdolnym eduSensus, pakiet „vip” do obsługi sekretariatu szkoły, wejściówki dla dzieci do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
W listopadzie 2012 r. rozpoczęliśmy realizację programu „Równym Krokiem”, którego jestem autorką. Na jego realizację otrzymaliśmy blisko 200 tysięcy złotych. Program współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach tego zadania zrealizowaliśmy:
- warsztaty humanistyczne „Do góry nogami”;
- warsztaty matematyczno – przyrodnicze „Na własne oczy”;
- warsztaty językowe i z przedsiębiorczości;
- wyjazdy edukacyjne do Pragi i Jury Krakowsko – Częstochowskiej;
- zieloną szkołę w Jastrzębiej Górze;
- sześć wakacyjnych (w trakcie realizacji) wyjazdów edukacyjnych w różne ciekawe miejsca w Polsce.
Z tego projektu zakupiliśmy również pomoce dydaktyczne na kwotę ponad 13 tysięcy złotych.
* * *
Szczególnie cenię sobie kreatywność dzieci i nauczycieli, które wyrażały się w różnorodnych działaniach: „Niezwykły gość z Chin w Moszczance”- student z Chin prowadził warsztaty, wzięliśmy aktywny udział w Wojewódzkich Obchodach Święta Flagi Narodowej, które od pięciu lat organizowane jest w Moszczanc, w niekonwencjonalny sposób został zorganizowany XII Ogólnopolski Tydzień Czytania. Po zakończeniu zajęć lekcyjnych 28 czerwca odbyło się Spotkanie Przyjaciół – sobótka 2013. Czterech naszych uczniów było studentami „Politechniki Opolskiej”.
W tym roku szkolnym odbyły się cztery debaty przygotowane przez uczniów z udziałem zaproszonych gości: „Dlaczego należy pomagać dzieciom chorym i niepełnosprawnym?”, „Czy można wychować bez poszanowania, szacunku?”, „W czym jestem najlepszy?”, „Prawa i obowiązki ucznia w szkole”. Również każde dziecko miało możliwość zaprezentowania swoich pasji i zainteresowań podczas pięciu dziecięcych konferencji. Z inicjatywy Samorządu Szkolnego pan Jerzy Basałaj otrzymał Medal „Serce Dziecku” przyznany przez Dziecięco - Młodzieżową Kapitułę powołaną przez Marszałka Województwa Opolskiego.
Zorganizowaliśmy Gminna Spartakiadę Szkół Wiejskich. W szkole działał „Klub Dobrego Anioła”, który odwiedza osoby starsze, pomaga w drobnych pracach. Świętowaliśmy ważne rocznice narodowe i odwiedzaliśmy muzea, kina i teatry. Cieszyliśmy się codziennymi radościami, godziliśmy zwaśnionych, pocieszaliśmy strapionych.
* * *
To był rok, który pokazał, że możemy wytyczać w Szkole ścieżki do indywidualnych osiągnięć. Przepustką jest talent (niestety, mają go tylko niektórzy), pasja i pracowitość - cechy, które staramy się dostrzegać, rozwijać i wykorzystywać. Poniżej najważniejsze osiągnięcia naszych uczniów:
Ogólnopolskie:
III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Marszałek Józef Piłsudski” – Paweł Kossowski –Skop.
Wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Filmów pod hasłem ,,Prawidła życia, czyli Korczak współcześnie’’.
II miejsce w XIII Ogólnopolskim Logopedycznym Konkursie Plastycznym „ Trudne głoski, trudna sprawa z głoską „R”- to jest zabawa !” - Karolina Baniak.
Wojewódzkie:
I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym- Julia Cieśla
III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Polonistycznym – Julia Cieśla.
II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Tak czy nie” – Julia Cieśla.
Wyróżnienie w konkursie plastycznym „Świat dinozaurów” - Jolanta Antonów.
Udział uczniów w Międzynarodowym Konkursie Bóbr i zakwalifikowanie się do pieszej setki ( Julia Cieśla)
I miejsce w XVI Mała Olimpiada Wiedzy Ekologicznej – Julia Cieśla
Powiatowe:
I miejsce w Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom” – Julia Cieśla.
III miejsce w XV Festiwalu Kolęd I Pastorałek 2013 – Oliwia Łukaszewicz.
Wyróżnienie w konkursie plastycznym "Moje radosne święta” - Karolina Baniak i Wiktoria Pytel.
Gminne:
Główna nagroda dla grupy teatralnej „Actus” w X Małych Konfrontacjach Teatralnych.
I miejsce w Konkursie Recytatorskim ,, Wierszykowy Sezam’’ – Paweł Kossowski – Skop.
II miejsce w Konkursie Recytatorskim ,, Wierszykowy Sezam’’ – Wiktoria Golc- Mączka
III miejsce w Konkursie Recytatorskim ,, Wierszykowy Sezam’’ – Julia Cieśla.
III miejsce w Konkursie Ortograficznym ,, Ortomania’’- Julia Cieśla.
II miejsce w Konkursie Matematycznym dla klas I-III - Tymon Rojek.
II miejsce w Konkursie Jednego Wiersza im. Michała Lisowskiego – Julia Cieśla
Nagroda w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „ Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu”- Rafał Kowalski.
Nagroda indywidualna „dla najlepszej aktorki” w X Małych Konfrontacjach Teatralnych – Kasia Osiecka.
Sportowe
- Gminne indywidualne biegi przełajowe dziewcząt i chłopców.
I miejsce na dystansie1000 m - Martyna Konieczna;
I miejsce na dystansie 1500 m - Wojtek Porębski;
III miejsce na dystansie 1500 m - Kamil Gibek;
IV miejsce na dystansie 1500 m - Seweryn Zapała.
Powiatowe indywidualne biegi przełajowe dziewcząt i chłopców. Uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się na zawody wojewódzkie:
I miejsce na dystansie1000 m - V Martyna Konieczna.
III miejsce na dystansie 1500 m - Wojtek Porębski.
- Indywidualne Powiatowe Zawody w Tenisa Stołowego Dziewcząt – finalistki: Paulina Adamska, Martyna Konieczna (zakwalifikowały się do zawodów na szczeblu wojewódzkim).
- V Mistrzostwa Województwa Opolskiego Wiejskich Szkół Podstawowych w Szachach Szybowice 2013 pod patronatem Burmistrza Prudnika Franciszka Fejdycha - Igor Pawka indywidualne II miejsce na 3 szachownicy.
Radości dostarczył nam również grupa teatralna „Actus”, która przygotowała trzy niezwykle widowiska: „Pasje niespełnione” wystawione podczas wojewódzkiej konferencji dla nauczycieli, „Powrót miłości”, i „Miłość sobótkowej nocy”.
Ważnym elementem wspierania i rozwijania zdolności dziecka było ich uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych zgodnych z zainteresowaniami i predyspozycjami, w tym roku takich propozycji było około 20.
Przy tej okazji nie sposób pominąć znaczących nagród, które odebrali nauczyciele w ogólnopolskim konkursie Ośrodka Rozwoju Edukacji za modelowe programy nauczania:
Izabela Czabaj – program nauczania dla klas IV – VI do zajęć komputerowych.
Alicja Niedbalska – program nauczania dla klas IV – VI z muzyki.
Anna Włodarczyk – program nauczania dla klas IV – VI z historii.
* * *
W listopadzie gościliśmy około 100 nauczycieli z całego województwa na konferencji zorganizowanej z okazji Roku Korczakowskiego w ramach otrzymanego grantu od Opolskiego Kuratora Oświaty. W maju blisko 80 studentów z PWSZ w Raciborzu odbywało u nas praktyki pedagogiczne. Przy współpracy z powiatem prudnickim powstała publikacja „Oświata na pograniczu polsko- czeskim”, w której przedstawiliśmy koncepcję naszej pracy oraz praktyczne rozwiązania edukacyjne.
* * *
Rada Rodziców była naszym partnerem, bardzo cieszymy się z inicjatywy dotyczącej rewitalizacji placu zabaw. Zorganizowana zabawa dochodowa, poszukiwanie sponsorów oraz osobiste zaangażowanie przyniesie korzyści nie tylko dzieciom uczącym się w Zespole, ale i wszystkim najmłodszym mieszkańcom Moszczanki. Za tą współpracę serdecznie dziękuję.
* * *
Działania, które podejmujemy na różnych płaszczyznach są świadomym wyborem, podyktowanym rzetelną wiedzą pedagogiczną, a także wiernością przyjętemu systemowi wartości, którego miejsce we współczesnych szkołach powszechnie zajmują procedury i technologie.
Wszyscy oczekują, i słuszne, wciąż tego samego ciepła, komfortu, tolerancji, a gotowości współpracy ze strony rodziców dodaje skrzydeł każdemu nauczycielowi.
Chcemy, by nasza szkoła stawała się coraz nowocześniejsza, coraz bardziej przyjazna i skuteczna. Skuteczna, to znaczy zapewniająca możliwie najlepsze efekty, osiągane przez każde dziecko na miarę jego osobistych zdolności, możliwości, talentów.
Również cieszy nas fakt, że jesteśmy szkołą, która wzbudza zainteresowane wśród kadry naukowej wyższych uczelni, studentów kierunków pedagogicznych, którzy przyjeżdżają i przeprowadzają wywiady, wykonują zdjęcia, aby wykorzystać je w swoich pracach dyplomowych. O tym, co dzieje się w naszej szkole informowały krajowe, lokalne i regionalne media, przekazując informację mieszkańcom gminy Prudnik i województwa opolskiego, a nawet kraju. Te liczne dowody zainteresowania motywują nas do coraz lepszej pracy.
Szanowni Rodzice gratuluję Wam wspaniałych dzieci oraz bardzo serdecznie dziękuję za wsparcie w realizacji naszych przedsięwzięć, bowiem Wasza pomoc jest niezbędnym czynnikiem dla rozwoju osobowości naszych dzieci.
Życzę wszystkim jak najwięcej radości i satysfakcji z udanego roku szkolnego oraz wspaniałego odpoczynku.
Z poważaniem
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance
Marzena Kędra