?Rzeczywistość często przerasta najpiękniejszy nawet sen?
?Rzeczywistość często przerasta najpiękniejszy nawet sen? Hans Christian Andersen

W dniach 25 – 26 czerwca uczniowie wraz z 3 opiekunami Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Moszczance wzięli udział w dwudniowym wyjeździe edukacyjnym do Wieliczki. Koszty pobytu pokryte zostały przez Kopalnię Soli „Wieliczka” w ramach nagrody – „Nauczyciel Roku 2012”.
Pierwszym punktem naszego pobytu było zwiedzanie parku miniatur w Inwałdzie, gdzie mogliśmy zobaczyć cały świat w jednym miejscu. Poruszaliśmy się po powierzchni 75 tyś. km2 korzystając z oferowanych rozrywek, emocji i edukacji. Największe wrażenie na uczestnikach wywarła tak duża liczba obiektów z całego świata wykonana w skali 1:25. Jest to miejsce spotkania z modelami najsławniejszych cudów architektonicznych z całego świata. Zwiedzając park można podziwiać m. in.: Świątynię Akropolu, Colosseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eifflla, Big Bena, Łuk Triumfalny, Sfinksa. Przez chwilę mogliśmy stać na Placu św. Piotra w Rzymie, przed Białym Domem w Waszyngtonie, czy zobaczyć Stadion Narodowy w Warszawie oraz miniaturę zamku w Mosznej. Ogromnych przeżyć dostarczyło nam również przejście przez tzw. dom strachów.
Następnie udaliśmy się do Wieliczki, gdzie czekało nas popołudnie i noc cudownych wrażeń. Pod opieką przewodnika uczniowie zwiedzali szlak turystyczny w kopalni, który obejmował Szyb Daniłowicza, łączący powierzchnię ziemi z poziomem VI kopalni na głębokości ok. 243 m. Zwiedzanie zabytkowych wyrobisk rozpoczęliśmy na podszybiu Szybu Daniłowicza. Kolejnym punktem była „Komora Urszula”, gdzie górnicy rozpoczęli ręczne wydobywanie soli w 1649 roku. Zrekonstruowano tu urządzenie nadszybikowe, które transportuje sól. „Komora Urszula” połączona jest z „Komorą Mikołaja Kopernika”. Za tą komorą znajduje się kaplica św. Antoniego oraz podłużnia Kunegunda. Następnie uczniowie przeszli do „Komory Pieskowa Skała”, która należy do najpiękniejszych miejsc kopalni. Na trasie do końca mijaliśmy jeszcze 10 komór, kaplicę Skarbnika i Pochylnię. Największy zachwyt wzbudziły wśród uczestników wycieczki Kaplica św. Kingi i „Komora Weimar”, gdzie przywitał nas „duch kopalni”. Po długim spacerze przez zwiedzaniu tajemniczych miejsc kopalni udaliśmy się na kolację do podziemnej restauracji, a następnie przeszliśmy do podziemnego kompleksu noclegowego – komory Słowackiego i spędziliśmy niezapomnianą noc 125 metrów pod ziemią.
Drugiego dnia pobytu powróciliśmy na powierzchnię i udaliśmy się do dawnej stolicy Polski – Krakowa, drugiego miasta w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Gdy dojechaliśmy do Krakowa, udaliśmy się na Wawel spacerując po fortyfikacjach oraz podziwialiśmy Smoka Wawelskiego. Następnie wyruszyliśmy w kierunku Rynku, gdzie zobaczyliśmy Kościół Mariacki oraz Sukiennice, w których oglądaliśmy pięknie wykonane ozdoby oraz pamiątki. Zakończeniem naszej wędrówki było spotkanie przy pomniku naszego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza.
Swoimi przeżyciami i wiadomościami podzieliliśmy się z innymi, sami zaś wzbogaciliśmy wiedzę i doświadczenie o nieznane dotąd historie i miejsca, które warto zobaczyć. Jesteśmy bardzo wdzięczni sponsorom i organizatorom tego wyjazdu do tak wspaniałych miejsc, a w szczególności pani dyrektor Marzenie Kędrze – Nauczycielowi Roku 2012, ponieważ dzięki tej nagrodzie nasze dzieci mogły poczuć, że „podróże są najlepszym bodźcem twórczości”.
Tomasz Wójtowicz