?Nie można wychowywać bez okazywania szacunku. Poszanowanie godności osobistej uczniów, którzy nawzajem szanują swoich nauczycieli, jest jednym z pierwszych warunków odnowy szkoły?

Myśl C. Freineta będąca inspiracją dla zadań majowych: ?Nie można wychowywać bez okazywania szacunku. Poszanowanie godności osobistej uczniów, którzy nawzajem szanują swoich nauczycieli, jest jednym z pierwszych warunków odnowy szkoły?

            Zadania majowe zaproponowane przez E. Bury i B. Hawron miały charakter prac plastycznych, form komiksowych, literackich i teatralnych. Towarzyszyły im przesłania- myśli, które zmuszały do refleksji i inspirowały do działania.

            Uczniowie mieli okazję plastycznie przedstawić znaczenie słów: „Nie licz na szacunek, jeśli nie dajesz go innym”. Powstały prace uświadamiające , że na szacunek należy zapracować własną postawą i zachowaniem. Dzieciom udało się trafnie przedstawić zależność, że pewne nasze  zachowania wywołują podobne postawy u innych.

            Klasy II i III przygotowały komiksy w myśl słów: „Okazywany człowiekowi szacunek czyni go lepszym”. Uczniowie, w sposób lubiany i popularny wśród dzieci, przedstawiły sytuacje, gdzie zachowania polegające na okazywaniu szacunku drugiej osobie, czynią ją lepszą. Wypowiedzi dzieci na temat swoich komiksów świadczą, że uczniowie dobrze znają wartość i siłę szlachetnych zachowań.

            W klasach IV i VI uczniowie zajmowali się wyszukiwaniem sentencji i myśli w różnych źródłach informacji związanych z z szacunkiem i poszanowaniem godności osobistej. Doskonale poradzili sobie z ilustrowaniem słów, co wskazuje na duże uwrażliwienie tą tematyką.

            Klasa I na zajęciach z wychowawcą i na zajęciach komputerowych stworzyła mini poradnik dla uczniów naszej szkoły. Tytuł poradnika to: „Wzajemny szacunek drogą do porozumienia”. Znalazły się w nim przemyślenia i rady, jak się zachowywać, by nie stracić przyjaciół i sympatii kolegów.

            Starsi uczniowie napisali o swoich nauczycielach. Temat: „Nauczyciel- mentor, nauczyciel- mistrz. Za co szanujesz swoich nauczycieli?”.  Prace pokazują, że uczniowie szanują swoich pedagogów za sprawiedliwość w ocenianiu, życzliwe zainteresowanie ich problemami, czas poświęcony na rozwiązywanie trudnych spraw wychowawczych , za optymizm.

29 maja odbyła się prezentacja wykonanych zadań i dyskusja pod hasłem „Czy można wychowywać bez okazywania szacunku”. Dyskutując i analizując problemy związane z wzajemnym okazywaniem sobie szacunku, uczniowie zastanawiali się, do czego prowadzi poniżanie, lekceważenie, brak zrozumienia i akceptacji.  Dlatego warto prowadzić dialog, poznawać się wzajemnie, okazywać zainteresowanie i zrozumienie dla odmienności. .

                                                                                                 E. Bury, B. Hawron

Obraz:

Obraz:

Obraz:

Obraz:

Obraz:

Obraz:


Powrót do listy


Baner Ministerstwa Edukacji Baner Kuratorium Oświaty Baner FB Baner FB Baner gmina Prudnik Baner galerie zdjeć

Kartka z kalendarza

Dziś: sobota, 10 maja 2025r. r., 130 dzień roku.

Imieniny: Izydora, Antoniny, Symeona

Wschód słońca: 04:06
Zachód słońca: 19:24

To niesamowite, jak garść pieniędzy czyni nędzę znośną.

- George Bernard Shaw

Nowe galerie zdjęć

Miniaturka

BohaterON w naszej szkole 2022

35 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu „Pod Kasztanem”

24 zdjęcia
Zobacz
Miniaturka

,,NA MARCHEWKI URODZINY, WSZYSTKIE ZESZŁY SIĘ JARZYNY…”

17 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Hobby naszych najbliższych jako sposób na nudę

16 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Święto pieczonego ziemniaka

17 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Takie chwile, niech trwają jeszcze …

42 zdjęcia
Zobacz

Najlepsze przedszkole i najlepsza szkoła, to ta w Moszczance.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance ©. Copyright 2025

Zaprojektowane przez: Firma WebInspiracje. Najlepsze strony dla szkół i przedszkoi.

Wyskakujące okno - grafika robota ostrzegająca przed otwarciem nowego okna

Ostrzeżenie przed otwarciem nowego okna

Kliknięty element przeniesie Cię do nowej karty lub okna przeglądarki. Czy chcesz to zrobić?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Poemat_Boga-Cz%C5%82owieka#Poemat_Boga_Cz%C5%82owieka_a_Stary_Testament