XII Ogólnopolski Tydzień Czytania w Moszczance
Tegoroczne obchody czytania w Moszczance rozpoczęły się konkursem literackim pod hasłem ?Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej?.
Uczniowie klasy szóstej i klasy piątej w dowolnie wybranej formie literackiej odnosili się do słów Carlosa Ruiza Zafóna. Powstało kilka ciekawych i wartościowych prac inspirowanych cytatem tego hiszpańskiego pisarza i odnoszących się do przeczytanych lektur. Najciekawsze teksty pochodzą spod pióra: Agnieszki Zagawy, Igora Pawki i Patrycji Cieśli – uczniów klasy szóstej.
Kolejnego dnia dzieci z koła czytelniczego przystąpiły do pracy, której dotychczas nigdy nie wykonywały. Wiedząc, że efekt ich pracy ma służyć choremu Michałkowi, włożyły w nią serce i wielkie emocje. W rezultacie powstał audiobook z czytanymi i recytowanymi wierszami Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wojciecha Próchniewicza i Ludwika Jerzego Kerna. Jeszcze tego samego tygodnia gotowe dzieło dzieci zostało przekazane rodzicom ich chorego kolegi.
W naszej szkole ujawnił się chłopiec z pasją czytelniczą. Benedykt Pustelniak z klasy piątej bardzo chętnie podczas trwającego tygodnia czytania wystąpił przed całą społecznością uczniowską, opowiadając o początkach swojego hobby, rozwoju tej pasji, korzyściach płynących z czytania książek. Benedykt podczas spotkania odpowiadał na liczne pytania swoich młodszych i starszych kolegów. Służył radą jak w dobie telewizji, kina, gier komputerowych polubić czytanie książek. Wzbudził szacunek gdy wymienił tytuły przeczytanych książek i gdy oświadczył, że potrafi w ciągu dnia przeczytać jedną książkę. Na zakończenie spotkania Benedykt czytał fragmenty wybranej przez dzieci książki. Po spotkaniu z liderem czytelnictwa w naszej szkole mała biblioteka zapełniła się adeptami sztuki czytelniczej.
Podczas tego tygodnia uczniowie oddali się słuchaniu bajki czytanej w języku angielskim przez uczennicę klasy szóstej Agnieszkę Zagawę, która
w sposób naturalny przekonała słuchaczy do piękna języka obcego i do tego, ze warto się go uczyć.
Uczennice klasy piątej Paulina Adamska i Natalia Mączką poprowadziły uczniowską debatę „Czytać czy nie czytać”, w której uczestniczyli uczniowie klasy od pierwszej do piątej. Głosy jak przy każdej debacie były podzielone. Znaleźli się zwolennicy i przeciwnicy czytania. Każda grupa wysuwała swoje argumenty. Więcej argumentów znaleźli zwolennicy książek, którzy przekonali do swoich racji pozostałych uczestników debaty.
Tydzień czytania zakończył się zabawą w stylu karaoke. Wyświetlane na dużym ekranie teksty typu „Trzynastego, w Szczebrzeszynie…” dzieci odczytywały na głos. Wierszyki łamiące języki przypadły do gustu młodym czytelnikom naszej szkoły.
Tegoroczne przedsięwzięcie powiodło się. Uczniowie aktywnie uczestniczyli we wszystkich zadaniach zaplanowanych na XII Ogólnopolski Tydzień Czytania.
Anna Włodarczyk