Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza, czyli o podstawach profilowania

Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza... Słowa Alberta Einsteina odzwierciedlają tematykę, z którą zapoznali się 7 czerwca br. uczniowie klas VI-VIII. W podstawy profilowania kryminalnego wprowadził nas Michał Jaśkowiec – absolwent prawa Uniwersytetu Opolskiego.

Tutaj nie ma złych odpowiedzi…

Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się czym jest profilowanie, jakimi elementami różni się od typowania, a interdyscyplinarność zagadnienia sprawiła, że mówiliśmy również o kryminologii, kryminalistyce i medycynie sądowej. Nasz gość wprowadził nas również w tajniki wnioskowania indukcyjnego i dedukcyjnego. Finalnie odpowiedzieliśmy na pytanie, dlaczego ludzie popełniają przestępstwa i jakimi motywami się kierują. Spotkanie zakończyliśmy kazusem „Mad Bomber” – sprawą przestępcy, który przez 16 lat niezauważalnie podłożył 33 ładunki wybuchowe w miejscach publicznych.

Małgorzata Tuz, Anna Włodarczyk

Licznik odwiedzin: 2099042