W mieście tkaczy i szewców

Uczniowie klasy trzeciej mieli przyjemność poznawania historii Prudnika poprzez losy rodziny Franklów i Pinkusów- właścicieli jednej z największych fabryk tekstylnych w Europie, po II wojnie światowej funkcjonującej jako FROTEX.

W Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku dzieci brały udział w warsztatach tkackich, gdzie tworzyły barwne branzoletki, zakładki do książki i breloki do kluczy. W ogromnym skupieniu tkały na drewnianych krosnach, uważając, by nie pomylić osnowy z wątkiem.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli film o historii FROTEXu, zwiedzili pokój Samuela Frankla, gabinet Maxa Pinkusa, poznali wygląd ówczesnego laboratorium fabrycznego i wreszcie mieli okazję podziwiać bogactwo wzorów, kolorów i fasonów frotexowskich artykułów bawełnianych.

Wycieczka o charakterze regionalno- historycznym, zamieniła się w sentymentalną podróż w czasie, po dawnym Prudniku i życiu jej mieszkańców,  dobrodziejów miasta- rodzinie Franklów i Pinkusów.

Elżbieta Bury

Dziś: niedziela, 5 maja 2024r. r., 126 dzień roku.

Imieniny: Ireny, Waldemara

Nigdy się nie zna ludzi całkowicie.

- Henryk Mann