Różni a jednak tacy sami
Różni a jednak tacy sami ? to temat wiodący warsztatów ?ODKRYWAM - TWORZĘ? realizowany w styczniu i lutym. Celem zajęć było uświadomienie dostrzegania i rozumienia odrębności kulturowych oraz własnej godności w kontaktach z Innymi, Obcymi oraz kształtowanie postawy wrażliwości na inne kultury i ich integralne wartości, wzory wzbogacające kulturę ogólną.
Przez dwa miesiące oprócz przygotowań do prezentacji cała społeczność szkoły mogła uczestniczyć w niezwykle ciekawych spotkaniach.
Dzieci podczas spotkania z panią Lucyną Mirgą poprzez doświadczanie poznały pochodzenie Romów i zwyczaje panujące w ich rodzinach. Wszyscy mogli również wysłuchać recitalu romskiego stypendysty. Niezwykłym przeżyciem było nauczenie się paru romskich słów oraz podstawowych elementów romskiego tańca. Dzieci dowiedziały się, że Romowie są inni. Odmienny strój, uroda, zdolności, kultura i obyczaje nadają tej mniejszości charakter wspaniałej i kolorowej kultury. Poznały kodeks skromności, który nakazuje, by kobiety, w szczególności dorosłe/mężatki, nosiły długie, wielokolorowe spódnice, sukienki, które nie eksponują żadnej części, ciała zwłaszcza rąk lub nóg. Mężczyźni nie powinni siedzieć obok kobiety, gdyż może to spowodować obrazę lub popsuć relację współmałżonków lub krewnych kobiety romskiej, a spory wśród społeczności romskiej rozwiązywane są zawsze wewnątrz. Bardziej poważne sprawy mogą doprowadzić do zebrania się rady starszych. Ważna jest także hierarchiczność, o której decyduje wiek. Kolorowe książki i albumy w języku romskim nadały spotkaniu dodatkowy klimat i nastrój ich tajemniczej i mało znanej kultury.
Drugie spotkanie odbyło się pod hasłem: "Śląskie rozprawianie" z panią Anną Myszyńską, rodowitą Ślązaczką mieszkającą w Białej. Podczas spotkania w naszej szkole, zaprezentowała dzieciom śląski strój i w piękny sposób opowiedziała o tradycjach i zwyczajach panujących na Śląsku. Odczuwalne było przywiązanie autorki do tradycji ojców i języka, którymi na co dzień posługują się Ślązacy. Pani Anna czytała nam swoje wiersze kreślone miłością i głęboką wrażliwością. To wspaniałe, kiedy człowiek może powiedzieć o sobie: jestem Niemcem, Ślązakiem, Polakiem. Umieć porozumiewać się we wszystkich trzech językach i pielęgnować kulturę trzech narodów, by móc ją przekazać przyszłym pokoleniom.
14 lutego w piątek, odbyło się podsumowanie warsztatów. Laureaci, którzy zostali wyłonieni w klasowych konkursach pod hasłem "W krainie śląskich opowiadań”, czytali w gwarze śląskiej opowiadanie pt.„ Hadyrlok”. Praca, a potem prezentacja była dla uczniów kopalnią odkryć językowych, podobieństw i różnorodności w nazywaniu poszczególnych słów, pojęć, rzeczy.
"Rozmaicie i kolorowo" to część prezentacji, w której dzieci mogły zaprezentować obrusy przedstawiające bogatą kulturowość poszczególnych mniejszości narodowych mieszkających w Polsce. Były one przyozdobione szablonami wzorów, których symbolika została w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawiona.
Edukacja międzykulturowa podczas naszych warsztatów przybliżyła dzieciom, kulturę i zwyczaje ludzi mieszkających obok nas. Rozbudziła ciekawość i chęć poznania innych.
Grażyna Wawrzyniak
Bożena Sajewicz
Izabela Czabaj