CIEKAWI ŚWIATA

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Moszczance: Paulina Adamska, Kamil Gibek z klasy V oraz Rafał Kowalski i Paweł Kossowski ? Skop (brał udział już drugi raz) z kl. VI dnia 25 maja 2013r. ukończyli V edycję Dziecięcej Politechniki Opolskiej.

Idea dziecięcych uczelni jest od kilku lat bardzo popularna na zachodzie Europy. Opole jest miastem, w którym oprócz Warszawy, Krakowa, Łodzi i Poznania, Białegostoku czy Rzeszowa, dzieci mogą pogłębiać swoją pasję poznawczą. Pomysł wykładu dla najmłodszych na Politechnice Opolskiej zrodził się pięć lat temu. W zajęciach na tej nietypowej uczelni mogą brać udział dzieci od 9 do 12 roku życia, które poprzez zabawę stają się beneficjentami promowanej nauki i techniki. Co roku bierze w nich udział około 200 dzieci. Na przygotowanych 200 miejsc było zdecydowanie wiele więcej chętnych, wszystko za sprawą atrakcyjności zajęć i możliwości fascynujących odkryć. Rangę tego projektu podkreślają słowa prof. Marka Tukiendorfa, rektora Politechniki Opolskiej: „nauka wyższa to rzeczy zupełnie oczywiste dla dzisiejszej młodzieży. Politechnika Opolska jest od tego, żeby od kuchni pokazywać pewne oczywistości, z którymi stykamy się na co dzień”. Nasi uczniowie wraz z innymi studentami spotkali się na sześciu wykładach, na których dowiedzieli się między innymi o zwierzętach w chińskich baśniach, odkrywali tajemnice genów czy wnętrza ziemi, zapoznawali się z konstrukcją robotów oraz zwiedzali wirtualnie elektrownię. Najzdolniejsi uczestnicy DPO otrzymali nagrody. Głównym założeniem przyświecającym idei tego działania, jak zaznacza rektor PO, jest to „by przybliżyć wiedzę i zachęcić do poznawania świata”. Większość z uczestników jeszcze nie wie, kim chciałaby zostać w przyszłości, ale dzięki tym wykładom więcej wiedzą i orientują się w tym, co ich interesuje. Pomysłodawczyni inicjatywy, dr hab. Anna Król cieszy się z ogromnego zaangażowania dzieci i ich rodziców. Wykłady odbywały się raz w miesiącu, trwały około godziny i wymagały od wykładowców doskonałego przygotowania się do zajęć. Skupienie uwagi najmłodszych słuchaczy jest trudne, dlatego forma zajęć musiała być bardzo ciekawa i atrakcyjna.  Po skończonych wykładach często rozpoczynała się dyskusja, która niejednokrotnie przenosiła się do domu uczestników. Dzięki takiemu przedsięwzięciu nasze dzieci są ciekawe świata – odkrywają ten świat przed sobą, rodziną i rówieśnikami. Wszyscy uczestnicy otrzymali indeksy, zdobywali kolejne zaliczenia, a już jako absolwenci otrzymali dyplomy, podczas zakończenia roku akademickiego w górę auli wzlatywały tradycyjne birety.  

Ostatni wykład dotyczył elektryczności. Wirtualnie po elektrowni dzieci oprowadzał Adam Żurek, dyrektor Elektrowni Opole. Dziecięca Politechnika Opolska – tak jak jej uczelnia matka – chce być bliżej przemysłu, dlatego jednym z prelegentów był przedstawiciel elektrowni. Zajęcia poprzedziło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt: „Zakładka – przyjacielem książki”, przeprowadzonego przez Bibliotekę Główną PO. Organizatorzy myślą już o kolejnej edycji, tym razem z wykładami również dla rodziców, a my z niecierpliwością oczekujemy na kontynuację wdrażania naszych uczniów w tajemnice nauki. Poprzez udział w zajęciach nasze dzieci miały okazję rozwijać umiejętności interpersonalne, zwiększać umiejętność poznawania, wzmacniać pozytywną samoocenę oraz sprostać nieznanym dotąd zagadnieniom. Przekonały się też, że nauka – a zwłaszcza nauki techniczne są pasjonujące i nie są takie trudne. Dla czworga naszych uczniów była to ciekawa przygoda „odkrywania nieznanego i tworzenia nowego”.

                                                                                                                                                                             Tomasz Wójtowicz

Obraz:

Obraz:

Obraz:

Obraz:


 


Powrót do listy


Baner Ministerstwa Edukacji Baner Kuratorium Oświaty Baner FB Baner FB Baner gmina Prudnik Baner galerie zdjeć

Kartka z kalendarza

Dziś: sobota, 10 maja 2025r. r., 130 dzień roku.

Imieniny: Izydora, Antoniny, Symeona

Wschód słońca: 04:06
Zachód słońca: 19:24

Pamiętaj, że nie otrzymać tego, czego się chce, to czasem wspaniały łut szczęścia.

- Dalajlama

Nowe galerie zdjęć

Miniaturka

BohaterON w naszej szkole 2022

35 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu „Pod Kasztanem”

24 zdjęcia
Zobacz
Miniaturka

,,NA MARCHEWKI URODZINY, WSZYSTKIE ZESZŁY SIĘ JARZYNY…”

17 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Hobby naszych najbliższych jako sposób na nudę

16 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Święto pieczonego ziemniaka

17 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Takie chwile, niech trwają jeszcze …

42 zdjęcia
Zobacz

Najlepsze przedszkole i najlepsza szkoła, to ta w Moszczance.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance ©. Copyright 2025

Zaprojektowane przez: Firma WebInspiracje. Najlepsze strony dla szkół i przedszkoi.

Wyskakujące okno - grafika robota ostrzegająca przed otwarciem nowego okna

Ostrzeżenie przed otwarciem nowego okna

Kliknięty element przeniesie Cię do nowej karty lub okna przeglądarki. Czy chcesz to zrobić?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Poemat_Boga-Cz%C5%82owieka#Poemat_Boga_Cz%C5%82owieka_a_Stary_Testament