ŚLADAMI WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA ? wyjazd edukacyjny do Jury Krakowsko ? Częstochowskiej

?Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.? Marcel Proust

Obraz:

W dniach 25 – 27 kwietnia 2013 roku 41 uczniów wraz z opiekunami z  Publicznej Szkoły Podstawowej w Moszczance wzięło udział w bezpłatnym wyjeździe edukacyjnym do Jury Krakowsko – Częstochowskiej zrealizowanym w ramach projektu „Równym krokiem”. Każda grupa pracowała pod kierunkiem jednego opiekuna. Grupy pracowały techniką doświadczeń poszukujących z użyciem swobodnej ekspresji. Głównym celem wyjazdu było zebranie informacji na temat walorów krajobrazowych, przyrodniczych i kulturowych Jury Krakowsko – Częstochowskiej, inspirowanie dzieci do różnych form aktywności twórczej oraz kształtowanie wrażliwości na piękno ziemi ojczystej. Zadaniem uczestników była prezentacja umiejętności i zdobytej wiedzy poprzez ekspresję plastyczną, ruchową, muzyczną i słowną. Dzieci miały nabyć umiejętność opisywania krajobrazu krasowego oraz wskazać najciekawsze zabytki Jury i pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej.

Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie klasztoru na Jasnej Górze. W tym dniu dzieci miały za zadanie uważnie obserwować plan klasztoru na Jasnej Górze. Po zapoznaniu się z kartami pracy uczniowie zaznaczali zwiedzane miejsca na planie klasztoru, układali wiersze, krzyżówki i rebusy o zwiedzanych miejscach oraz napisali i rozwiązali zadania matematyczne związane ze zwiedzanymi miejscami. Następnie wiodąca z Częstochowy w kierunku Kielc droga zaprowadziła nas do miasta Olsztyn. Zbliżając się do Olsztyna już z odległości kilku kilometrów widzieliśmy wapienne wzgórze z malowniczo wkomponowaną bryłą zamku.

Drugiego dnia pobytu uczestnicy wycieczki wyruszyli do Ojcowskiego Parku Narodowego. Tak jak pierwszego dnia, każdy uczeń miał możliwość wyboru zadania do wykonania: napisania listu do kolegi opisującego wycieczkę po parku, wykonania pracy plastycznej dotyczącej wybranej legendy związanej z osobliwościami parku, zaprojektowania gry przyrodniczej „W krainie białych skał”, czy wyszukania w dostępnych źródłach informacji na temat pojęć: stalagmity, stalagnaty, stalaktyty i wywierzyska. Inspiracją do działań dzieci było zwiedzanie Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Szafera z pokazem multimedialnym w technologii 3D, ukazującym prehistorię i procesy które kształtowały rzeźbę okolic Ojcowa (główna ekspozycja jest podzielona na cztery części – Kras, Jaskinię, Dioramę i Makietę), zamku na Pieskowej Skale (pojawił się w serialach „Janosik” i „Stawka większa niż życie”), widok Maczugi Herkulesa, słynna Grota Łokietka, Brama Krakowska i Jaskinia Ciemna. Zwiedzane miejsca wywarły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie.

Ostatni dzień pobytu w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej był dla dzieci wędrówką po zamku w Ogrodzieńcu – naprawdę położonego we wsi Podzamcze, około 2km na wschód od Ogrodzieńca (kręcono na nim zdjęcia do „Zemsty” Andrzeja Wajdy), leżącego na szlaku „Orlich Gniazd” oraz najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Z ogromnym zaciekawieniem nasze dzieci wysłuchały legend opowiedzianych przez przewodnika, a także poznały znaczenie budowli średniowiecznej. Zadaniem dzieci było opowiedzenie legendy, która szczególnie utkwiła w ich pamięci. Był to niestety ostatni punkt naszego wyjazdu. W drodze powrotnej nasi uczniowie dzielili się wrażeniami z wycieczki i bogactwem nowych doświadczeń.  W trakcie 3 dni każdy uczeń miał możliwość zaprezentowania swojego talentu: artystycznego, plastycznego czy poetyckiego. Realizując w trakcie wyjazdu koncepcję pedagogiki C. Freineta nasze uczniowie poznali otaczającą ich rzeczywistość poprzez poszukiwanie i eksperymentowanie, co będzie miało duży wpływ na kształtowanie ich postaw, inteligencji oraz osobowości.

                                                                                                                                                                                       Tomasz Wójtowicz

Obraz:

Obraz:

Obraz:

Obraz:

Obraz:

Obraz:

Obraz:

Zapraszamy do NASZEJ GALERII


Powrót do listy


Baner Ministerstwa Edukacji Baner Kuratorium Oświaty Baner FB Baner FB Baner gmina Prudnik Baner galerie zdjeć

Kartka z kalendarza

Dziś: piątek, 9 maja 2025r. r., 129 dzień roku.

Imieniny: Bożydara, Grzegorza, Karoliny

Wschód słońca: 04:07
Zachód słońca: 19:23

Zwalczaj błąd, kochaj błądzącego

- Aureliusz Augustyn

Nowe galerie zdjęć

Miniaturka

BohaterON w naszej szkole 2022

35 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu „Pod Kasztanem”

24 zdjęcia
Zobacz
Miniaturka

,,NA MARCHEWKI URODZINY, WSZYSTKIE ZESZŁY SIĘ JARZYNY…”

17 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Hobby naszych najbliższych jako sposób na nudę

16 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Święto pieczonego ziemniaka

17 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Takie chwile, niech trwają jeszcze …

42 zdjęcia
Zobacz

Najlepsze przedszkole i najlepsza szkoła, to ta w Moszczance.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance ©. Copyright 2025

Zaprojektowane przez: Firma WebInspiracje. Najlepsze strony dla szkół i przedszkoi.

Wyskakujące okno - grafika robota ostrzegająca przed otwarciem nowego okna

Ostrzeżenie przed otwarciem nowego okna

Kliknięty element przeniesie Cię do nowej karty lub okna przeglądarki. Czy chcesz to zrobić?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Poemat_Boga-Cz%C5%82owieka#Poemat_Boga_Cz%C5%82owieka_a_Stary_Testament