ŚLADAMI WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA ? wyjazd edukacyjny do Jury Krakowsko ? Częstochowskiej
?Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.? Marcel Proust

W dniach 25 – 27 kwietnia 2013 roku 41 uczniów wraz z opiekunami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Moszczance wzięło udział w bezpłatnym wyjeździe edukacyjnym do Jury Krakowsko – Częstochowskiej zrealizowanym w ramach projektu „Równym krokiem”. Każda grupa pracowała pod kierunkiem jednego opiekuna. Grupy pracowały techniką doświadczeń poszukujących z użyciem swobodnej ekspresji. Głównym celem wyjazdu było zebranie informacji na temat walorów krajobrazowych, przyrodniczych i kulturowych Jury Krakowsko – Częstochowskiej, inspirowanie dzieci do różnych form aktywności twórczej oraz kształtowanie wrażliwości na piękno ziemi ojczystej. Zadaniem uczestników była prezentacja umiejętności i zdobytej wiedzy poprzez ekspresję plastyczną, ruchową, muzyczną i słowną. Dzieci miały nabyć umiejętność opisywania krajobrazu krasowego oraz wskazać najciekawsze zabytki Jury i pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej.
Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie klasztoru na Jasnej Górze. W tym dniu dzieci miały za zadanie uważnie obserwować plan klasztoru na Jasnej Górze. Po zapoznaniu się z kartami pracy uczniowie zaznaczali zwiedzane miejsca na planie klasztoru, układali wiersze, krzyżówki i rebusy o zwiedzanych miejscach oraz napisali i rozwiązali zadania matematyczne związane ze zwiedzanymi miejscami. Następnie wiodąca z Częstochowy w kierunku Kielc droga zaprowadziła nas do miasta Olsztyn. Zbliżając się do Olsztyna już z odległości kilku kilometrów widzieliśmy wapienne wzgórze z malowniczo wkomponowaną bryłą zamku.
Drugiego dnia pobytu uczestnicy wycieczki wyruszyli do Ojcowskiego Parku Narodowego. Tak jak pierwszego dnia, każdy uczeń miał możliwość wyboru zadania do wykonania: napisania listu do kolegi opisującego wycieczkę po parku, wykonania pracy plastycznej dotyczącej wybranej legendy związanej z osobliwościami parku, zaprojektowania gry przyrodniczej „W krainie białych skał”, czy wyszukania w dostępnych źródłach informacji na temat pojęć: stalagmity, stalagnaty, stalaktyty i wywierzyska. Inspiracją do działań dzieci było zwiedzanie Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Szafera z pokazem multimedialnym w technologii 3D, ukazującym prehistorię i procesy które kształtowały rzeźbę okolic Ojcowa (główna ekspozycja jest podzielona na cztery części – Kras, Jaskinię, Dioramę i Makietę), zamku na Pieskowej Skale (pojawił się w serialach „Janosik” i „Stawka większa niż życie”), widok Maczugi Herkulesa, słynna Grota Łokietka, Brama Krakowska i Jaskinia Ciemna. Zwiedzane miejsca wywarły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie.
Ostatni dzień pobytu w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej był dla dzieci wędrówką po zamku w Ogrodzieńcu – naprawdę położonego we wsi Podzamcze, około 2km na wschód od Ogrodzieńca (kręcono na nim zdjęcia do „Zemsty” Andrzeja Wajdy), leżącego na szlaku „Orlich Gniazd” oraz najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Z ogromnym zaciekawieniem nasze dzieci wysłuchały legend opowiedzianych przez przewodnika, a także poznały znaczenie budowli średniowiecznej. Zadaniem dzieci było opowiedzenie legendy, która szczególnie utkwiła w ich pamięci. Był to niestety ostatni punkt naszego wyjazdu. W drodze powrotnej nasi uczniowie dzielili się wrażeniami z wycieczki i bogactwem nowych doświadczeń. W trakcie 3 dni każdy uczeń miał możliwość zaprezentowania swojego talentu: artystycznego, plastycznego czy poetyckiego. Realizując w trakcie wyjazdu koncepcję pedagogiki C. Freineta nasze uczniowie poznali otaczającą ich rzeczywistość poprzez poszukiwanie i eksperymentowanie, co będzie miało duży wpływ na kształtowanie ich postaw, inteligencji oraz osobowości.
Tomasz Wójtowicz







Zapraszamy do NASZEJ GALERII