Młodzi studenci z Moszczanki

Choć nasi uczniowie: Paulina Adamska, Kamil Gibek z klasy V oraz Rafał Kowalski i Paweł Kossowski ? Skop z klasy VI mają dopiero 10-11 lat, są tak samo żądni wiedzy, jak ich starsi koledzy.

 Już po raz kolejny biorą udział w projekcie Dziecięca Politechnika Opolska. To cykl wykładów dla najmłodszych prowadzonych przez wykładowców z Politechniki Opolskiej. Pierwszy Uniwersytet Dziecięcy powstał w Trybindze w 2002 roku i od tego czasu wiele uczelni otworzyło się dla małych słuchaczy. Grupa młodych żaków, która rozpoczęła naukę na DPO liczy 200 dzieci w wieku 9-12 lat. Na przygotowanych 200 miejsc było zdecydowanie więcej chętnych, wszystko za sprawą przystępności wykładów i możliwości zadawania pytań przez dzieci. Co roku wykładowcy muszą się mocno natrudzić, aby zaspokoić ich ciekawość, a w ten sposób dzieci mogą pogłębiać swoją pasję poznawczą. Jest to również ogromne wyzwanie dla naukowców, bo nie jest sztuką rozmowa z dorosłymi studentami, sztuką jest takie przekazywanie wiedzy, by zrozumieli ją najmłodsi.

Na pierwszym inauguracyjnym spotkaniu dzieci otrzymały indeksy i specjalne identyfikatory oraz uczestniczyły w zajęciach pod tytułem "Chiński zwierzyniec”, na którym wysłuchały informacji na temat zwierząt w baśniach i w przyrodzie w Państwie Środka. Teraz nie są im już obce smoki, pandy, złote małpy, czy chiński tygrys. Wśród dzieci, które wysłuchały wykładu przeprowadzono quiz, okazało się że z prezentacji dzieci zapamiętały bardzo dużo szczegółów, wręcz prześcigały się w odpowiedziach. Jak twierdzi pomysłodawczyni projektu dr Anna Król, zajęcia są organizowane po to, żeby pokazać dzieciom, że współczesny świat oparty jest na wiedzy i żeby w taki sposób go młodym ludziom tłumaczyć.

W pierwszym wykładzie udział wzięli również rektorzy. Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej tłumaczył dzieciom znaczenie symboli władzy rektorskiej.  Równolegle z małymi studentami wykładu słuchali ich rodzice. Wykłady będą się odbywać w soboty raz w miesiącu z zakresu badań i zainteresowań wykładowców specjalnie przygotowane dla młodego audytorium w salach dydaktycznych Politechniki Opolskiej. Tematyka zajęć jest bardzo rozległa i będzie obejmowała następujące zagadnienia: „Odkrywamy tajemnice genów”, „Tajemnice wnętrza Ziemi”, „Roboty humanoidalne”, „Jesteśmy tym, co jemy”, „Wirtualna wycieczka po elektrowni konwencjonalnej”. Po każdych zajęciach młodzi studenci otrzymają zaliczenia wykładów w indeksach, a na podsumowanie roku akademickiego, już jako absolwenci – uzyskają dyplomy ukończenia Dziecięcej Politechniki Opolskiej. Z pewnością wśród uczestników spotkania było wielu przyszłych studentów Politechniki.

Uczestnictwo naszych uczniów w Dziecięcej Politechnice Opolskiej całkowicie spełnia założenia realizowanej w naszej szkole pedagogiki C.Freineta – umożliwiamy naszym uczniom nieograniczony rozwój oraz zrozumienie posiadania przez nich własnych celów w życiu, ku którym dążą z pełnym zapałem. Uwzględniając indywidualny rozwój każdego dziecka wyrażamy przekonanie o konieczności organizowania dzieciom szerokich kontaktów ze środowiskiem przyrodniczym, społecznym i kulturalnym w celu rozwinięcia zainteresowań z pragnieniem dokonywania samodzielnych poszukiwań i działania.

Obraz:

Tomasz Wójtowicz


Powrót do listy


Baner Ministerstwa Edukacji Baner Kuratorium Oświaty Baner FB Baner FB Baner gmina Prudnik Baner galerie zdjeć

Kartka z kalendarza

Dziś: piątek, 9 maja 2025r. r., 129 dzień roku.

Imieniny: Bożydara, Grzegorza, Karoliny

Wschód słońca: 04:07
Zachód słońca: 19:23

Jeśli nie jesteś szczęśliwy, to oznacza tylko tyle, że koncentrujesz się na tym, czego nie masz. W przeciwnym razie musiałbyś doświadczać błogostanu.

- Anthony de Mello

Nowe galerie zdjęć

Miniaturka

BohaterON w naszej szkole 2022

35 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu „Pod Kasztanem”

24 zdjęcia
Zobacz
Miniaturka

,,NA MARCHEWKI URODZINY, WSZYSTKIE ZESZŁY SIĘ JARZYNY…”

17 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Hobby naszych najbliższych jako sposób na nudę

16 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Święto pieczonego ziemniaka

17 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Takie chwile, niech trwają jeszcze …

42 zdjęcia
Zobacz

Najlepsze przedszkole i najlepsza szkoła, to ta w Moszczance.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance ©. Copyright 2025

Zaprojektowane przez: Firma WebInspiracje. Najlepsze strony dla szkół i przedszkoi.

Wyskakujące okno - grafika robota ostrzegająca przed otwarciem nowego okna

Ostrzeżenie przed otwarciem nowego okna

Kliknięty element przeniesie Cię do nowej karty lub okna przeglądarki. Czy chcesz to zrobić?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Poemat_Boga-Cz%C5%82owieka#Poemat_Boga_Cz%C5%82owieka_a_Stary_Testament